History

Porsgrunn International Theatre Festival (PIT) was born one midsummers night back in 1995. Since then it has enchanted Porsgrunn with theatre, circus, street artists, concerts and shows.

PIT YEAR BY YEAR

1995 1996 1997
Hans Rønne (DK) Cie de la Derniére Minute (F) Les Cousins (F)
Alma Theatre (UK) Dockteaterverkstan (S) The Nightcats (S)
Aringa e Verdurini (It) Odin teatret (DK) Les Arts Sauts (F)
Zygmunt Molik (PL) Paolo Nani Teater (DK) Teatret Møllen (DK)
Anna Zubrzycka/Grzegorz Bral(PL) Kesselofski & Fiske (UK/S) Cirkus Cirkör (S)
Lars Sørbø Zygmunt Molik (PL) Teatr Biuro Podrozy (PL)
Klovnen Knut Torgeir Wethal (DK) Zygmunt Molik (PL)
Cirkus Sibylla Ingemar Lindh (It) Rena Mirecka (It)
Fredrik Hossmann Zofia kalinska (PL) Ingemar Lindh (It)
Skuespillerkompaniet Institutet för Scenkonst (It) Sotanäs Teaterateljé (S)
Stella Polaris La Descarga Ati Sumiatin / Ruchiman Rachman /
Grenland Friteater Teater Joker Patrick Shaw Iversen (Ind / N)
Teater X Guandaline Sagliocco
Cirkus Sibylla Boreas Teater
Guttorm Guttormsens Orkester Teater Ibsen
Pop Heads Espen Rud / Nils Jansen / Johannes Eick / Annalisa Dal Pra
Teater Friis De Utvalgte
Strømbrudd Guttorm Guttormsens Orkester
Aringa e Verdurini (It) Klovnen Timjan
Grenland Friteater Christer Pettersen
12+
Studio Teatret
v/Arne Thomas Olsen / Bartold Halle
Andreas Diesen
Kjetil Bang Hansen
Odin Teatret v/Torgeir Wethal
Hålogaland Teater v/Sigmund Sæverud
Tramteatret v/Liv Aakvik
Perleporten v/Catrine Telle / Karl Hoff
Verdensteatret v/Lisbeth Bodd
Baktruppen v/Øivind Berg
Grenland Friteater
1998 1999 2000
Prof. Bustric (It) Transe Express (F) Out of Control (DK)
Les Treteaux du Coeur Volants (F) Amy Rose (USA) CirXone (S)
Teatr Gardzienice (PL) Max Normal (UK) Cie Valets Bros (F)
Teater Albatross (S) Hemningsløse Hemmeligheter(DK) Cirque Baroque (F)
Jill Greenhalgh / Mike Brookes (UK) Green Ginger (UK) Cie de la Treteaux du Coeur Volants(F)
Teatro Sfera di Om (DK) Song of Goat Theatre (PL) Fiat Lux (F)
Magdalena Pietruska/Anette Hagnell(S) Odin Teatret (DK) Christian Taguet (F)
Teatr Osmego Dnia (PL) Natural Theatre (UK) Denise Stoklos (Bra)
Green Ginger (UK) Ass. Armar (Arg) Bam (Can)
Wlodzimierz Staniewski (PL) Ulla Ryum (DK) Ida Kelarova & Romano Rats (CZ)
Institutet för Scenkonst (S) Gabriela Bianco (Arg) Stig Henrik Hoff Prod
Ludvik Flaszen (F) Eugenio Barba (DK) Sagliocco Ensemble
The Magdalena Project (UK) Gjøglerorkesteret Hålogaland Teater
Ida Kelarova Orkester (CZ) Klovnen Knut Studium Actoris
Macabaret Lars Sørbø Kjartan Fløgstad
Cirka Teater Pasage Nord Eisbein
Porsgrunn Amatørteater Kabinettet Teaterprod Klovnen Knut
Studium Actoris Teater Fusentast Folkets Overvåkinstjeneste
Månefjes Prod. Figurteater Sjurium Glue
Teater Joker Stella Polaris Flørt
Teater Fusentast Håkan Islinger Cirkus Sibylla
Malgorzata Sundberg / Gro Dahle Grenland Friteater Grenland Friteater
Grenland Friteater
2001 2002 2003
Denise Stoklos (Bra) Moscow ExTheatre (Rus) Alexei Merkushev Teater (Russ)
Lume (Bra) Kesselofski & Fiske (S/UK) Dah Teatar (Ser)
Slava Teatern (S) Leo Bassi (E) Dan Fägerquist & Eldkvarn (S)
Teatr Biuro Podrozy (PL) Green Ginger (UK) Dockteaterverkstan (S)
The Primitives (UK/B) Teatro delle Radici (Ar/Ch) Ida Kelarova & Romano Rats (CZ)
Teatro Tascabile di Bergamo (It) Odin Teatret (DK) Institutet för Scenkonst (S)
Stuart Lynch (UK) Red Mole Theatre (NZ) Kate Pendry (UK/N)
Vent d’Etoiles (F) Song of the Goat Theatre (PL) Kesselofski & Fiske (UK/S)
The Professional Idiot (DK) The Professional Idiot (DK) Masthuggsteatern (S)
Teatret Om (DK) Sagliocco Ensemble NIE (Int)
Nakupelle (USA/Fin) Stella Produksjoner Treteaux du Coeur Volants (F)
Teatret (DK) Farmer’s Market Vera Bila & Kale (CZ)
Gjertruds Sigøynerorkester Norsk Utflukt Voix Polyphoniques (F)
Tassili Tassili Bing & Bang Prod.
Trio Het Grenland Friteater Grusomhetens Teater
Teater Joker Stella Polaris Månefjes Prod.
KiSaCo Cie Albedo (F) Peerinor Prod.
Baktruppen The Loyal Club (DK) Porsgrunn Festivalteater
Linedanserne Studio Ruchu (PL) Studium Actoris
Grenland Friteater Cloghoppers (UK) Teater Ibsen
Francois (F) Terry Lehn’s
Pyros (USA) Grenland Friteater
Jesus Rojo (E) The Cloghoppers (UK)
Tom Piccard (Can) Chalkmaster Dave (Can)
Mechanical Magician (B) Ruohometsãn Kansa (SF)
The Joyful Juggler (DK) Pedro Tochas (P)
Max Normal (UK) Mr. Jules (B)
Cirkus in Extencio Teatro Due Mondi (It)
Skromlehjulet Figurteater Teater Komandiva (S)
Arizona Jones (Australia) Pavel Vangeli (CZ)
PRATS (UK) Scharlatan (D)
12+ Automatteatret
Dukkenikkerne Cirkus Silje
Penteleen Pojat (SF) Teater Kaliope
Mason (USA) Gruvekompaniet
Bifrost Hølen RegnbueTeater Kunstneriske Krumspring
Klovnen Bobo Oslo Kaféteater
De 4 Seniorer
12+
Teater Okolo
2004 2005 2006
Transe Express (F) Terra Produksjoner Transe Express (f)
Circus Ronaldo (B) Uhan Shii Theatre (taiw) Circus Ronaldo (be)
POS Theatre Company (N) Jo Strömgren Kompani Kitt Johnson X-Act (dk)
OkidOk (B) Stuffed Puppet Theatre (nl) Jo Strömgren Kompani
Paolo Nani (It/Dk) Kesselofski & Fiske (uk/s) Green Ginger (w)
Kristjan Ingimarsson(Isl/Dk) Leo Bassi (esp) De Utvalgte
Teatret Om (Dk) Karel (b) Colombaioni Clowns (it)
Carnage Productions (F) Teater Slava (s) MoB Produksjoner
Claudia Contin (It) Grusomhetens Teater Teatro Tascabile di Bergamo (it)
Deborah Hunt (NZ) Petrusjka Teater Grenland Friteater
Leandre & Claire (Esp) Grenland Friteater Corazon
Odin Teatret (Dk) Stuart Lynch/Frank van de Veen(dk/nl) New Tango Orquesta (s)
Sally Rodwell (NZ) Sagliocco Ensemble Hot Club de Frank (nl)
Teater Albatross (S) Fabula Rasa Married Men (uk)
Jill Greenhalgh (W) Klovnen Knut dybwikdans
Barbarian Productions (NZ) Transjoik a smith (uk)
Batida (Dk) Duo Cofradia (cuba) Teatro Pachuco (usa)
Adrian Schwarzstein (F) Guttorm Guttormsen Kvartett NYC Players (usa)
Nils Poll (Dk) Tassili Mac Normal
Clown Ante (Russ) Stella Polaris Circus in Extencio
Chalkmaster Dave (Can) Circus in Extencio Circo Ripopolo (be)
Sublimit (Jap) The USA Breakdancers (usa) Stavanger Brass
Steve London (NZ) a smith (uk) Stuart Lynch (dk)
Tolga Emilio Trio (Nl) The Cloghoppers (uk) Stigmata
Pyros (USA) The Professional Idiot (dk) Illusion
Cirka Teater Mugge (dk)
Grenland Friteater Loyal Club (dk)
Teater Joker Peter Sweet (nz)
Teater Fusentast Enano (p)
Ratataboo! Good Looking Jugglers (sf)
Gard Nilssen Trio
Cheb Hocine Orchestra
Circus in Extencio
2007 2008 2009
Pan.Optikum (d) Puja (e) eVenti Verticali (it)
Yuyachkani (pe) Katzenjammer Grupo Puja (e)
Cirkus Xanti Grenland Friteater Underdogs International (s)
Grenland Friteater Jo Strømgren Kompani Jo Strømgren Kompani
New Int. Encounter (int) Circus Klezmer (e) Ulrike Quade (nl)
Transiteatret Gardzienice (pl) Wakka Wakka (usa)
Verk Produksjoner Enstad & Nilseng De Utvalgte
Carl-Einar Häckner (s) Kesselofski & Fiske (s) Familie Flöz (d)
POS Theatre Company Seres de Luz (br) New Int Encounter
Löfberg & Grass (s) Theatre du Mouvement (f) Sagliocco Ensemble
Les Vario Mundi (a) Sagliocco Ensemble Danseteater Dee
Les Sages Fous (b) Fabula Rasa Ivanir Hasson Olsen
Teater Kaliope Danseteater DEE Grenland Friteater
Dybwikdans Teatro Due Mondi (it) Stuart Lynch (dk)
Adrian Schwarzstein (b) Lindsay Benner (nz) Valkyrien Allstars
Circus teatr Vladimir (nl) Alexei Merkushev (russ) Xabi Larrea (e)
Essayd Etienne Borgers (nl) Pedro Tochas (p)
Theater Tol (b) Skromlehjulet Teater The Slampampers (uk)
Aldebaran Circo Ripopolo (be) Tumble Circus (irl)
BK Cie (d) Teatro de Anonimo (br) Vadtvedt Sallum (n/uk)
Hopballehuis (int) Turma di Biribinha (br) Max Normal (uk)
Urban Tunells Klezmerband Xabian Larrea (e) Skromlehjulet Figurteater
Hopalong Knut Cie du Ba Toulouse (f) Bangburundtamtam (s/ru)
Aldebaran Jose Lopez
Cloghoppers (uk) Aldebaran
Klovnen Knut Cirkus Sibylla
Bowjangles (uk) Friis Dukketeater
Babok (nl)
2010 2011 2012
Cirkus Cirkör (s) Xirriquiteula Teatre (esp) Cirkus Cirkör (s)
Hålogaland Teater Leo Bassi (esp) Odin Teatret (dk)
Companhia do Chapitó (p) Verk Produksjoner Grenland Friteater
Teater Albatross (s) Bornholms Teater (dk) Frikar
Bash Street Theatre (uk) Studium Actoris Kulunka Teatro (esp)
Odin Teatret (dk) Deborah Hunt (puerto rico) Paolo Nani (it/dk)
Sagliocco Ensemble Sagliocco Ensemble Monica hunken (usa)
Wadokyo (d) Cirka Teater Awake Project (int)
Grenland Friteater Treteaux du Coeur Volants (f) Tummel (s)
Burnt Out Punks (s) Grenland Friteater Olafly
Valravn (dk) Faela (s) OneTrickPony
Ska’n’ska (s) Tassili Transfiguro (d)
The Cockney Awkestra (uk) Eddie Only (uk) Irrwisch (aus)
Oskar (a) Franktastico (it) Marco Neri & Luca Regina (it)
Jose Lopez Aha-Teatern (s) Shiva Grings (d)
AHA-teatret Ljud Group (slo) Crew Kenya (ken)
The Professional idiot (dk) Adrian Schvarzstein (b) Max Normal
The Joyful Juggler (dk) Shiva Grings (irl) Aha-Teatern (s)
Circostancia (dk) Newskool Enstra
Xirriquiteula teatre (e) Anita bwertolami (ch) Teater Avvik
Aldebaran Crew Kenya (k) Klovnen Koko
Anita Bertolami (ch) Ramchacklicious (uk)
2013 2014
Neander (dk)
Derevo (ru)
Frikar
Grenland Friteater
Cia do Chapito (p)
Jo Strömgren Kompani
Statsteatret
Ponten Pie (esp)
Selskap
Violeta Luna (mex/usa)
cirkVost (d)
Burnt Out Punks (s)
Faela (s)
Ramschacklicious (uk)
Irrwisch (au)
Oscar & Strudel (ch/au)
Nummen Safari
Jordi International (it)
Teater Kaliope
Teatro Pachuco (b)
2015 2016